"Coronavirüs İle İleri Boyuta Gelen Takıntı Hallerinde Mutlaka Psikiyatrik Destek Alınmalıdır"
Psikiyatrist Dr. Emre Tan “Salgın Hastalık kaynaklı kaygı ve panik, süreç uzadıkça artış gösteriyor. Toplumun bilinçlenmesi için yapılan tekrarlayıcı yayınlar takıntılara dönüşebiliyor” dedi.
Tarih: 24.3.2020 13:03:34/ 46okunma / 0yorum

 

Yaşanan salgının kirlenme ve bulaşma olmak üzere pek çok takıntıyı artırdığını vurgulayan İstanbul Gelişim Üniversitesi´nden Psikiyatrist Dr. Emre Tan, “İnsanlar hastalık kapma, rahatsızlanma ve ölüm kaygılarıyla daha sık yüzleşmek zorunda kalıyor. Hastalanacağı ve ailesine bulaştıracağı kaygısını yaşayan pek çok insan var” ifadelerini kullandı.

 

“Kişi bir kısır döngüye girerek tekrarlayıcı davranışlarda bulunur”

“Obsesyon, bir diğer adıyla takıntı; tekrar tekrar saplantılı biçimde akla gelen, rahatsızlık hissettiren düşünce ve hayallerdir” diyen Tan, “Kişi istemese de bu fikirleri düşünmekten kendini alıkoyamaz. Bu fikirlerin aslında mantıksız, gerçek dışı ve abartılı olduğunu bilir fakat bunların oluşturduğu olumsuz duyguları yoğun biçimde hisseder. Örneğin kontrol takıntısı olan birisi, ocağı kapattığını bilir fakat ‘ya kapatmadıysam´ diye düşünerek gidip tekrar bakar. Kişinin obsesyonlarını rahatlatmak ve kaygısını azaltmak için yaptığı davranışlara kompulsiyon denir. Bu davranışlar kısmi ve geçici olarak kişiyi rahatlatır. Örneğin elinin kirlendiğini düşünen kişi gidip elini yıkar. Fakat bu davranışlar geçici bir rahatlama sağlamış olup, bir süre sonra ilk düşüncenin tekrar gelmesini de sağlar. Böylece kişi bir kısır döngüye girerek, tekrarlayıcı davranışların içine hapsolur” şeklinde konuştu.

Genel toplamda yaklaşık olarak yüzde 1-3 oranında obsesif kompulsif bozukluk hastası olduğunu ifade eden Tan, “Bu dönemde mevcut hastaların şikayetlerinde artış görülebilir. Ayrıca yeni hasta sayılarında da artış olabilir” dedi.

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığının alt tipleri hakkında da bilgilendirmeler yapan Dr. Tan, “Kirli olduğunu düşünüp çeşitli temizlenme davranışları yapma, şüpheye kapıldığı konularla ilgili olarak teyit, kontrol girişimlerinde bulunma. Ocağı kapatma, çantasına bakma, yazdığı yazıyı tekrar okuma gibi yaklaşımlar sergileyebilir. İhtiyacının ötesinde eşyaları toplayarak onları atamayabilir. Eşyaları kendince belli bir sırada, düzende tutma çabasına girişebilir. Aklına gelen kötü olayları önleyebilmek için bazı davranışları tekrarlar. Kaygı oluşturan düşüncelere karşıt düşünceler kurabilir” diye konuştu.

“Sadece düşünce halinde takıntılar da olabilir”

Korona virüs salgınının obsesyon alt tiplerinin hemen hepsini artırabileceğini ifade eden Tan, “Kirlenme ve mikrop bulaşması ilk sırada karşılaştığımız takıntı şekli. Hastalıkla ilgili haber alma takıntısı, TV ekranına hapsolma veya internetten sürekli olarak bu tarz haberleri takip etmeye dönüşüyor. Kontrol etme takıntısı, kendini ve çevresini hastalıktan korumak için aşırı derecede kontrol etmeye sebep oluyor. Bu süreçte eve alınacak gıda veya temizlik ürünlerinin stoklanması biriktirme obsesyonu haline geliyor. Eve girerken ayakkabıları dışarıda çıkarmaktan tutun da, el yıkama şekli, giysilerin izole edilip yıkanması gibi durumlar düzen veya tekrarlama takıntısı halini alıyor. Davranışın eşlik etmediği, sadece düşünce halinde kalınan takıntılar da olabilir. Sohbetinden günlük yaşamına kadar her şeyin merkezine ve sadece salgını alma hali, düşünce takıntılarına örnek olabilir” dedi.

Bu kaygı ve takıntı halinin hemen herkeste görülebileceğine dikkat çeken Tan, “OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) hastalığı olanlar zaten takıntıya meyilli oldukları için ilk etkilenecek kişilerdir. Yakını veya çevresinde bu hastalığa yakalanan birilerinin olması, korona virüs için belirlenen risk gurupları içinde yer almak takıntılı olma ihtimalini arttırır. Kaygı ve strese karşı toleransı düşük kişiler, çok kalabalık ortamlarda çalışma zorunluluğu, çevresinin kendisi kadar özenli davranmadığını düşünenlerde kaygılı ve takıntılı hal daha sık oluşabilir. Çevreye dair kontrolü sağlayamadığını düşünme, ileriye dair belirsizlik ve çok sık salgına dair bilgi bombardımanına maruz kalmak diğer risk faktörleridir” ifadelerini kullandı.

 “İleri boyuta gelen takıntı hallerinde psikiyatrik yardım alınmalıdır”

Bireylerin öncelikle yaşanan durumun olağan olmadığını kabul etmesi gerektiğini belirten Psikiyatrist Emre Tan, “İnsan edindiği tecrübe ve bilgiye göre yaşamını sürdürür. Bu durum bilim insanları açısından bile tam olarak bilinemeyen ve önceden öngörülemeyen bir süreç. Bu tarz durumlarda ne yapacağını bilemeyen insan doğal olarak uyarılmışlık, kaygı ve huzursuzluk hali yaşar. Ve bu son derece doğaldır. Hatta hayatta kalmayı sürdürmemiz için belli bir oranda kaygıya ihtiyacımız var. Bu nedenle belli düzeyde olabilecek kaygılı halimizden kaçmayalım, kabul edelim. Bize önerilen korunma yöntemlerini uygulayalım. Hastalık dışı konularla da ilgilenelim. Azaltsak da korunaklı şekilde iletişimimizi sürdürelim. Telefon veya internet iletişimi sağlayalım. Salgın, hayatımızın merkezi haline gelse de diğer gündem ve konuları da hayatımızda tutmaya çalışalım. Zihnimizin diğer konularla ilgilenmesine müsaade edelim. Whatsapp grupları, haber ve hastalıkla ilgili konuşma hallerine kendimizce kısıtlama getirelim. Olabildiğince olumlu ve pozitif düşünce şeklini korumaya çalışalım” diye konuştu.

Salgının fiziksel yıkıcılığının olduğu kadar ruhsal yıkıcılığının da dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan Tan, “Kaygılı ve takıntılı hal, kişinin enerjisini tüketir ve yorgunluk oluşturur. İlerleyen süreçte duygusal enerjimizin bitme ihtimali, karamsarlık ve çaresizlikle birleşince depresyon için de risk oluşturur. Aynı zamanda madde kulanım sorunları ve intihar davranışları bu gibi süreçlerde artış gösterebilir. İleri boyuta gelen takıntı hallerinde psikiyatrik yardım alınmalıdır” şeklinde konuştu.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Evden Çıkamayan Vatandaşlar Bando Takımıyla Moral Buldu
Evden Çıkamayan Vatandaşlar Bando Takımıyla Moral Buldu
Türkiye´yi de etkisi altına alan korona virüs salgınından korunmak amacıyla “evde kal” çağrısına uyan vatandaşlar için bando takımları sokak konserine başladı.
Gaziosmanpaşalı Kadınlar Günde 2 Bin Maske Üretiyor
Gaziosmanpaşalı Kadınlar Günde 2 Bin Maske Üretiyor
Gaziosmanpaşa Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezlerinde mesleki eğitim gören kadın kursiyerler, ilçedeki maske ihtiyacını karşılamak için harekete geçti. Kadınlar, koronavirüs ile mücadele kapsamında günde 2 bin adet maske üretiyor.
Başkan Akgün: Moralinizi Yüksek Tutun, Birlikte Başaracağız
Başkan Akgün: Moralinizi Yüksek Tutun, Birlikte Başaracağız
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, İçişleri Bakanlığı´nın 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya koyduğu sokağa çıkma yasağı nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşları telefonla arayarak moral veriyor.
Eyüpsultan Belediyesi´nden Sosyal Medyada Diyetisyen Desteği
Eyüpsultan Belediyesi´nden Sosyal Medyada Diyetisyen Desteği
Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı önlemler alan, temizlik, eğitim, sağlık, sosyal ve teknik alanlarda hizmetlerini artıran Eyüpsultan Belediyesi, sosyal medyada diyetisyenle canlı yayınlara da başladı.
Sultangazi Belediyesi´nden Yaşlılara Yardım Eli
Sultangazi Belediyesi´nden Yaşlılara Yardım Eli
Sultangazi Belediyesi, koronavirüs nedeniyle dışarı çıkmalarına sınırlama konulan 65 yaş üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan ve tek başına yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılıyor. Ekipler, evlere temel ihtiyaç gıdaları ve sıcak yemek bırakıyor.
Evdeyken Koronavirüs İle İlgili İzlenebilecek Belgeseller
Evdeyken Koronavirüs İle İlgili İzlenebilecek Belgeseller
Çin´in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi (Covid -19) birçoğumuzun evden çalışmasına ve hepimizin zorunda olmadıkça evden çıkmadan hayatını sürdürmesine sebep oluyor.
İmamoğlu ve Akgün´den Sekban Ailesine Başsağlığı Ziyareti
İmamoğlu ve Akgün´den Sekban Ailesine Başsağlığı Ziyareti
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ile birlikte geçtiğimiz günlerde vefat eden Heykeltraş Azmi Sekban´ın ailesine başsağlığı ziyareti gerçekleştirdi.
Eyüpsultanlı Muhtarlarla Coronavirüs Toplantısı...
Eyüpsultanlı Muhtarlarla Coronavirüs Toplantısı...
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, dünya çapında küresel bir krize yol açan koronovirüse karşı ilçede alınacak tedbir ve önlemler kapsamında mahalle muhtarları ile bir araya geldi.
BEYLİKDÜZÜ´NDE ÖRNEK PAZAR UYGULAMASI
BEYLİKDÜZÜ´NDE ÖRNEK PAZAR UYGULAMASI
Tüm dünyada etkisini artırarak devam ettiren koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemleri sıklaştıran Beylikdüzü Belediyesi, örnek pazar uygulamasına da imza attı.
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ´NDEN ÖRNEK PAZAR UYGULAMASI
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ´NDEN ÖRNEK PAZAR UYGULAMASI
Tüm dünyada etkisini artırarak devam ettiren koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemleri sıklaştıran Beylikdüzü Belediyesi, örnek pazar uygulamasına da imza attı.
 KILIÇDAROĞLU´NUN KIZ KARDEŞİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
KILIÇDAROĞLU´NUN KIZ KARDEŞİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun kız kardeşi Fikriye Dalgıç son yolculuğuna uğurlandı.
İŞLERİ AZALAN TAKSİCİLER KİRALARIN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEDİ
İŞLERİ AZALAN TAKSİCİLER KİRALARIN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEDİ
Türkiye´de korona virüs görülmesiyle ülke genelinde önlemler artırıldı.
Korona Endişesine Karşı Canlı Terapi Hizmeti
Korona Endişesine Karşı Canlı Terapi Hizmeti
Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı tedbirlerini arttıran Büyükçekmece Belediyesi, ihtiyaç duyan vatandaşlara canlı terapi desteği verecek.
EGİAD Başkanı Mustafa Aslan"Ekonomik İstikrar Kalkanı" Paketini Değerlendirdi.
EGİAD Başkanı Mustafa Aslan"Ekonomik İstikrar Kalkanı" Paketini Değerlendirdi.
EGİAD Ege Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Aslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrası açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini değerlendirdi.
BAŞKAN DURSUN: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIYORUZ
BAŞKAN DURSUN: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIYORUZ
Koronavirüs salgınına karşı önlemleri üst seviyeye çıkaran Sultangazi Belediyesi, ortak kullanım alanlarındaki dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Cadde ve sokaklar köpüklü suyla dezenfekte edilirken kamu kurumlarına da el dezenfektanı dağıtılıyor.
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ´NDEN 57.ALAY´A VEFA
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ´NDEN 57.ALAY´A VEFA
Çanakkale Savaşı´nda kahramanlıklarıyla destan yazan 57. Alay´ı anmak adına düzenlenen yürüyüşün başlangıcı bu yıl beşinci kez Beylikdüzü´nden yapıldı.
EMEKLİ MEMURELER 8 MART´TA KAHVALTIDA BULUŞTU
EMEKLİ MEMURELER 8 MART´TA KAHVALTIDA BULUŞTU
Bir zamanlar İstanbul Telefon Başmüdürlüğü Ş.A-M.A İşletme Müdürlüğü´nde çalışan memureler, her yıl olduğu gibi bu yıl da kahvaltıda biraraya geldi.
KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ GENİŞLETİLDİ
KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ GENİŞLETİLDİ
Türkiye dâhil tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüse (Kovid-19) karşı Bayrampaşa Belediyesi de büyük bir mücadele veriyor.
Koronavirüs Endişesi E-Ticarette Ciroyu İkiye Katladı
Koronavirüs Endişesi E-Ticarette Ciroyu İkiye Katladı
Koronovirüs tehdidi yüzünden, market, çarşı, AVM gibi kalabalık ortamlardan uzak kalmaya çalışanlar, alışverişte e-ticareti tercih etmeye başladı.
Korona Tehdidi Eğitime Engel Olamadı
Korona Tehdidi Eğitime Engel Olamadı
Belediye 20 bin kursiyere Whatsapp ile eğitim veriyor Korona virüsü salgını nedeniyle Halk Akademisi eğitimlerine tedbir amaçlı ara veren Büyükçekmece Belediyesi, kursiyerlerin derslerden geri kalmamaları için uzaktan eğitim sistemine başladı.
Çağımızın Veba´sı Koranavirüs İle İlgili Basın Açıklaması
Çağımızın Veba´sı Koranavirüs İle İlgili Basın Açıklaması
Türkiye Yerel Basın Birliği Genel Başkanı Nezir Karayün; Türkiye genelinde bulunan 7 şube ve 26 il temsilciliği adına, dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan, ülkemize de sıçrayan, çağımızın vebası Koronavirüsü ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.
Düzenli Beslenme İle Bağışıklığınızı Güçlendirebilirsiniz.
Düzenli Beslenme İle Bağışıklığınızı Güçlendirebilirsiniz.
DR.Tansel Turan, ´´Düzenli beslenme ve basit önlemlerle bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz´´ dedi.
Sultangazi´de Koronavirüs Tedbirleri...
Sultangazi´de Koronavirüs Tedbirleri...
Sultangazi Belediyesi, koronavirüs nedeniyle ilçe genelindeki tedbirleri artırdı. Servis araçları, okullar ve ibadethaneler dezenfekte edilmeye başlandı.
KORONAVİRÜS ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?
KORONAVİRÜS ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?
Dünyada birçok ülkeyi etkileyen Koronavirüsün yayılması ile ilgili her gün başta sosyal medya ve haber kanallarında sürekli yeni haberler yayınlanıyor. Tüm bu bilgi kirliliği kaygıyı ve korkuyu tetikleyerek panik yaşanmasına sebep oluyor.
PAZAR SERVİSLERİNDE KADIN ŞOFÖR DÖNEMİ
PAZAR SERVİSLERİNDE KADIN ŞOFÖR DÖNEMİ
Beylikdüzü Belediyesi, cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışmaya devam ediyor.
EMANET: VİRÜS DOLANDIRICILIĞINA KARŞI DİKKAT…!
EMANET: VİRÜS DOLANDIRICILIĞINA KARŞI DİKKAT…!
Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi EMANET ; her yıl 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününün içinde bulunduğu Tüketiciyi Koruma Haftası ile ilgili basın açıklamasında bulundu.
AYDINER´DEN ÜÇÜ BİR ARADA HİZMET
AYDINER´DEN ÜÇÜ BİR ARADA HİZMET
Daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Bayrampaşa için tüm ekipleri ile birlikte sahaya inen Bayrampaşa Belediyesi, Şehit Kamil Balkan Caddesi´nde detaylı temizlik, bakım-onarım ve ağaçlandırma çalışması yaptı.
THY´DAN AVRUPA UÇUŞLARINA KORONA VİRÜS ENGELİ
THY´DAN AVRUPA UÇUŞLARINA KORONA VİRÜS ENGELİ
Çin´de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen korona virüs için önlemler alınmaya devam ediliyor.
Zabıta Ekiplerinden Marketlere Fahiş Fiyat Denetimi
Zabıta Ekiplerinden Marketlere Fahiş Fiyat Denetimi
Koronavirüs nedeniyle talebin arttığı hijyen ve gıda ürünlerinde yapılan haksız fiyat artışının önüne geçmek için Gaziosmanpaşa Belediyesi, ilçedeki işletmelere denetimlerde bulundu.
Emre Saltık Vefatının 3.Yılında Kabri Başında Anıldı
Emre Saltık Vefatının 3.Yılında Kabri Başında Anıldı
Türk Halk Müziği´nin sevilen sanatçısı ve Büyükçekmece Belediye Meclis Üyesi Emre Saltık, ölümünün 3. Yılılında mezarı başında anıldı.
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896