GRİP DEYİP GEÇMEYİN!
Kimler Grip Aşısı Olmalı? Gripten Korunmanın Yolları…
Tarih: 23.10.2019 23:24:53/ 86okunma / 0yorum

 

Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sağlık İşleri Birimi Doktoru Gülsen Aydın ile grip üzerine yararlı bir sohbet gerçekleştirdik.


Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı mevsimlerde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor.

Grip, özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük sorunlarından biri haline geliyor. Özellikle solunum ve dolaşım sistemini etkilediği gibi tüm organlarda çeşitli zararları görülebiliyor.

Grip ve nezle, kişinin genel vücut direnci ve savunma sistemi güçlü olduğu sürece ciddi bir hastalık olarak görülmüyor. Ancak ileri yaşlarda, yeni doğanlarda, bağışıklık sisteminin zayıfladığı kronik hastalıklarda, dolaşım ve solunum sisteminin hastalıklarında, kanser hastalarında, organ nakli yapılan hastalarda ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıkların varlığında son derece ağır sonuçlara neden olabiliyor.

Peki gripten nasıl korunabiliriz? Gripten korunmak için nasıl beslenmeliyiz?

Grip aşısı olmalı mıyız? Grip aşısı bizi tam olarak hastalıktan korur mu? Kimler grip aşısı olmalıdır?

Ve bu aşı ne zaman uygulanmalıdır?

Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevaplarını, Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Sağlık İşleri Birimi Doktoru Gülsen Aydın´a sorduk.

“Kişide burun akıntısı, hapşırma, baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, yemek yememe ve titreme gibi şikayetler varsa hemen doktora gözükmeli” diyen Aydın, şöyle devam ediyor;

GRİBİN BELİRTİLERİ NELER?

“Grip olan kişilerde ateş, boğaz ağrısı, ekrem ağrıları, halsizlik, yorgunluk olabilir. Bazen bulantı, kusma, öksürük, nefeste zorlanma, burun akıntısı hapşırık gibi belirtiler de olabilir.

Gribin belirtileri başladığı an zaman kaybetmeden bir hekime gözükmek gerekir. Çünkü gribin özellikle solunum ve dolaşım sistemini etkilediği gibi tüm organlara da çeşitli zararları olabiliyor.”

GRİP OLAN KİMLER RİSK ALTINDA?

“Sağlıklı yetişkin insanlar, 6 yaşın üzerindeki insanlar risk grubu içerisinde değiller. Yaşlılar, özellikle astım, böbrek yetmezliği, diyabet, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanları, hamileleri, 6 yaşın altındaki çocukları, sağlık çalışanlarını risk altındaki kişiler olarak değerlendiriyoruz.”

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

“Gripte aşı çok önemli. Çünkü bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır. Viral bir enfeksiyondur. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için aşı yapmak hastalık riskini azaltır. Solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hapşırma ve aksırmayla bu mikrop havada en az 8 saat asılı kalır. Bulunduğunuz yeri havalandırarak mikrobun dolaşımını engelleyebilirsiniz. Bu hastalığın kışın daha sık görülmesinin nedeni kapalı alanlarda daha fazla bulunmamızdandır. Havalandırılmayan yerlerde enfeksiyon üst solunum yollarıyla bulaşıp yayılabilir.”

“Beslenmeye dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenmeliyiz. Özellikle C Vitamini ağırlıklı sebze ve meyveler tüketmeliyiz. Kaliteli bitkisel ve hayvansal proteinlerle beslenmemiz lazım.

El yıkama alışkanlığı da enfeksiyonun bulaşıcılığının önlenmesinde çok önemli bir rol oynar.”

“Kalabalık ortamlarda çok bulunmamak lazım. Gribe yakalanmış olan hastanın da diğer kişilere bulaştırmamaya dikkat etmesi gerekir. Burnunu, ağzını sildiği peçeteyi orta yerde bırakmamalı.

Hapşırırken, öksürürken ağzını kapamalı. Klimaların temizliği yapılmalı. Klimalar mikrobun içinde barınabileceği ortamlar. Klima dezenfeksiyonu da bu yüzden çok önemli. “

NEDEN AŞI OLMALIYIZ? KİMLER AŞI OLMALI?

“Aşı yaptırmak çok önemli. Aşının koruyucu özelliği var. Genellikle ekim ayı sonu gibi hastalarımıza aşı olmayı tavsiye etmeye başlıyoruz. Mayıs ayına kadar aşılarını yapabilirler. Kronik hastalığı olanların bu aşıları yaptırmasında fayda var. Herkes yaptırabilir aşıyı fakat riskli gruplara özellikle tavsiye ediyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından 65 yaş üstü hastalara ve kronik hastalığı olanlara aşılar ücretsizdir. Bu aşıların özelliği bir önceki sene oluşan viral enfeksiyonlardaki antijenler bulunarak bunlara karşı üretilir.

Her yıl bu virüsler mutasyona uğruyor ama tamamen değişmiyor. Bu sıfırdan bir değişim değil daha çok küçük değişimler. Gribin, hastalığın daha çabuk atlatılması sağlıyor. Aşı olunduğu zaman aynı viral enfeksiyonun tamamı yakalanamasa bile büyük bir çoğunluğu yakalanıyor ve hastalık daha hafif atlatılıyor. “

GRİP OLDUKTAN SONRA NELER YAPMALIYIZ?

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALIYIZ?

“Öncelikle şunu söyleyeyim, geçmeyen bir baş ağrısı, geçmeyen bir öksürük, şiddetli vücut ağrısı, nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve sürekli bir ateş varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor. Diyelim ki bu belirtiler yeni başladı. Biz kendimiz ne yapabiliriz? Bol sıvı alıyoruz. C vitamini ağırlıklı besleniyoruz. Hijyene dikkat ediyoruz. Burun tıkanıklığı çok önemlidir. Burun tıkanıklığını açtığımız zaman hastalığın ilerlemesini biraz daha yavaşlatabiliriz. Dinlenmeye de bol vakit ayırmalıyız.

 

Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanmayın. Bunun faydası da olmuyor zaten. Evinizde kalmış ilaçları, özellikle antibiyotikleri asla almayın. Kendi kendinizin doktorluğunu yapmayın. Ağırlaştığınızı hissettiğiniz an bir sağlık merkezine gidin.. Çünkü grip bir viral enfeksiyondur. “

NASIL BESLENMELİYİZ?

“Portakal, mandalina gibi özellikle C vitamini açısından zengin meyvelere mümkün olduğunca çok yer verilmesi oldukça önemli. Limonlu salatalar. Kaliteli protein almamız gerekiyor. Bakliyatlar ve et ürünleri tüketilmeli.”

GRİP GEÇMEZSE ZATÜRREYE NEDEN OLABİLİR”

“Grip olduğunuzda uzun süre geçmiyorsa muhakkak bir doktora görünün. Beklememek gerekiyor. Geçmeyen gripler zatürreye sebep olabiliyor. Kulak iltihabı, sinizütler, bademcik iltihabı ve kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir. “

“Grip deyip geçmemeliyiz. Daha ağır hastalıkların önünü açabilir. Özellikle yaşlı, direnci düşük ve bağışıklığı düşmüş hastalar mutlaka doktora gözükmeli.”

 

 
 
 
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GRİP DEYİP GEÇMEYİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ESENYURT´TA SİLAHLI SALDIRI !!!
ESENYURT´TA SİLAHLI SALDIRI !!!
Esenyurt´ta cadde üzerinde yürüyen 2 kişi, aralarında alacak verecek meselesi olduğu öğrenilen kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı.
BAKSM´Yİ MİMARLARINDAN DİNLEDİLER
BAKSM´Yİ MİMARLARINDAN DİNLEDİLER
İstanbul´un en iddialı kültür sanat merkezlerinden biri olan Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi(BAKSM) İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) tarafından Salt Galata´da düzenlenen“Nasıl yaptık? Neler yapabiliriz” konulu panele konuk oldu.
İstanbul´un En Büyük Lavanta Bahçesi Büyükçekmece´de Kuruluyor
İstanbul´un En Büyük Lavanta Bahçesi Büyükçekmece´de Kuruluyor
Büyükçekmece´de lavanta üretimi için kolları sıvayan Büyükçekmece Belediyesi, ilçedeki geniş tarım arazilerinde tarım seferberliği başlattı.
ALİ KOÇ "ŞAMPİYONLUĞA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ"
ALİ KOÇ "ŞAMPİYONLUĞA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ"
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli takımın bu sezon şampiyonluğa daha emin adımlarla yürüdüğünü söyledi.
PİRİNÇÇİ EK HİZMET BİNASINA VEZNE AÇILDI
PİRİNÇÇİ EK HİZMET BİNASINA VEZNE AÇILDI
Eyüpsultan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, Pirinççi Mahallesi´nde vatandaşların işlemlerini daha kolay halledebilmesi için vezne açtı.
“EVLENEN HER ÇİFTİMİZ ADINA BİR AĞAÇ DİKİYORUZ”
“EVLENEN HER ÇİFTİMİZ ADINA BİR AĞAÇ DİKİYORUZ”
Tarım ve Orman Bakanlığı´nın başlattığı “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, çocuklarla birlikte 250 ağaç dikimi gerçekleştirdi.
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ YETENEKLİ OYUNCULARINI ARIYOR
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ YETENEKLİ OYUNCULARINI ARIYOR
Sanatın ve kültürün dolu dolu yaşandığı bir ilçe inşa etme çalışmalarını aralıksız sürdüren Beylikdüzü Belediyesi ‘Akademi Tiyatro ve Doğaçlama Tiyatro´ ile kültür sanat eğitimlerine bir yenisini daha ekledi.
ZEYTİNBURNU YARDIMLAŞMA  DERNEĞİ´NDEN EMNİYET  MÜDÜRÜ BODUR´A  ZİYARET !.
ZEYTİNBURNU YARDIMLAŞMA DERNEĞİ´NDEN EMNİYET MÜDÜRÜ BODUR´A ZİYARET !.
Zeytinburnu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,İstanbul Maltepe Emniyet Müdür Yardımcılığı´ndan, Zeytinburnu 20´nci Dönem Emniyet Müdürlüğüne atanan,ve bir Şehit çocuğu olan Burak Bodur´u ziyaret ettiler
Büyükçekmece Belediye Meclisi´nin Kasım Ayı Birinci Oturumu Gerçekleşti
Büyükçekmece Belediye Meclisi´nin Kasım Ayı Birinci Oturumu Gerçekleşti
Büyükçekmece Belediyesi´nin Kasım ayı birinci oturumu Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün´ün başkanlığında gerçekleşti.
MİLLİ KARATECİLERDEN MEHMETÇİĞE SELAM...
MİLLİ KARATECİLERDEN MEHMETÇİĞE SELAM...
Gaziosmanpaşa Belediye Spor Kulübü sporcuları Şule Azra Akbulut, Zehra Kaya ve Damla Su Türemen´den oluşan Kız Kata Milli Takımımız, Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Dünya Karate Şampiyonası´nda dünya 3´üncüsü olarak göğsümüzü kabarttı.
BULGARİSTAN´DAN ZORUNLU GÖÇ´ÜN 30.YILI ANILDI
BULGARİSTAN´DAN ZORUNLU GÖÇ´ÜN 30.YILI ANILDI
Bulgaristan´dan zorunlu göçün 30.yılı RUBASAM tarafından Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi´nde düzenlenen panelde anıldı.
38.İSTANBUL ULUSLARARASI KİTAP FUARI AÇILDI
38.İSTANBUL ULUSLARARASI KİTAP FUARI AÇILDI
38´inci İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı´nın açılışı gerçekleştirilirken programda, İstanbul´un 2022 yılında UNESCO Kitap Başkenti, olmaya talip olduğu açıklandı.
BEYLİKDÜZÜ´NDE SONBAHAR SANATLA GEÇECEK
BEYLİKDÜZÜ´NDE SONBAHAR SANATLA GEÇECEK
Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (BAKSM), Kasım ayında da sanatseverlerin karşısına dopdolu bir programla çıkıyor.
HALUK LEVENT ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
HALUK LEVENT ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Haluk Levent, Yeniyüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi´nde tedavi gören Kanser Hastası çocukların Resim Sergisine katıldı.
OSMANLI PARKI VE ALİBEYKÖY SPOR TESİSLERİ YENİLENİYOR
OSMANLI PARKI VE ALİBEYKÖY SPOR TESİSLERİ YENİLENİYOR
Eyüpsultan Belediyesi, ilçede yaşayan vatandaşların daha modern, sağlıklı ve kullanışlı alanlarda spor yapabilmeleri için projeler geliştirmeye devam ediyor.
YENİKAPI´DA GÜMÜŞHANE RÜZGARLARI ESTİ
YENİKAPI´DA GÜMÜŞHANE RÜZGARLARI ESTİ
İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) organize ettiği 8. Gümüşhane Günleri, bu sene İstanbul Yenikapı´da 24/27 Ekim tarihlerinde gerçekleşti.
BAŞKAN AKGÜN"CUMHURİYET YOKSA,ÖZGÜRLÜK DE,GELECEK DE YOKTUR"
BAŞKAN AKGÜN"CUMHURİYET YOKSA,ÖZGÜRLÜK DE,GELECEK DE YOKTUR"
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, "Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucudur. Cumhuriyet yoksa özgürlük de yoktur, gelecek de yoktur" dedi
DÜŞLER DÜNYASI KÜLTÜR SANAT TOPLULUĞU´NDA CUMHURİYET COŞKUSU
DÜŞLER DÜNYASI KÜLTÜR SANAT TOPLULUĞU´NDA CUMHURİYET COŞKUSU
Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu´nun Beylikdüzü Belediyesi öncülüğünde Beylicium AVM´de 22. Şairler Ozanlar Buluşuyor Sevgi Dolu Dostluk Dolu Şiirini Türkünü Al Sen De Gel"etkinliğinde Cumhuriyet coşkusu vardı.
YAŞAR KEMAL KÜTÜPHANESİ´NE AKADEMİSYENLERDEN BÜYÜK İLGİ
YAŞAR KEMAL KÜTÜPHANESİ´NE AKADEMİSYENLERDEN BÜYÜK İLGİ
Beylikdüzü Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve İstanbul´un en büyük ilçe belediye kütüphanesi olma özelliğiyle öne çıkan Yaşar Kemal Kütüphanesi, öğrencilerin yanı sıra, akademik çalışmalarını sürdüren yetişkinler için de oldukça uygun bir çalışma ortamı sağlıyor.
 ATATÜRK HEYKELLERİ VE BÜSTLERİ YENİLENDİ
ATATÜRK HEYKELLERİ VE BÜSTLERİ YENİLENDİ
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat´ın talimatıyla ekipler, ilçede bulunan Atatürk heykelleri ve büstleriyle beraber kültür ve sanat eserleriyle ilgili yenileme çalışması başlattı.
GAZİOSMANPAŞA´NIN İLK LİSANSLI OKÇULARI
GAZİOSMANPAŞA´NIN İLK LİSANSLI OKÇULARI
Gaziosmanpaşa´da okçuluk lisansı almaya hak kazanan sporcular için tören düzenlendi. Gaziosmanpaşa´nın ilk lisanslı okçuları olmayı başaran 7 sporcu, lisanlarını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta´dan aldı.
ESENYURT´A 2020 YILI İÇİN 802 MİLYON LİRALIK BÜTÇE
ESENYURT´A 2020 YILI İÇİN 802 MİLYON LİRALIK BÜTÇE
Esenyurt Belediyesi 2020 yılı bütçesi , Esenyurt Belediyesi Meclisi´nin oy birliğiyle aldığı kararla 802 milyon 250 bin lira olarak belirlendi.
FAYDALARINI DUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ !!!
FAYDALARINI DUYUNCA ŞAŞIRACAKSINIZ !!!
Maden suyunun faydaları nelerdir? İşte, günde 1 bardak maden suyu içmenin şaşırtıcı faydaları...
EYÜPSULTAN´A BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MERKEZİ KURULUYOR
EYÜPSULTAN´A BAĞIMLILIKLA MÜCADELE MERKEZİ KURULUYOR
Eyüpsultan Belediyesi, Adalet Bakanlığı ve Eyüpsultan Kültür, Sanat, Spor, Eğitim ve Dayanışma Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolüyle, çok önemli bir sosyal proje hayata geçiriliyor.
BÜYÜKÇEKMECE´DE RİSK TAŞIYAN 1200 BİNA YENİLENDİ
BÜYÜKÇEKMECE´DE RİSK TAŞIYAN 1200 BİNA YENİLENDİ
Kentsel dönüşümde önemli bir yol kaydeden Büyükçekmece´de son 5 yıl içinde bin 200 binada 15 bin konut yıkılarak yenilendi.
İMAMOĞLU, BEYLİKDÜZÜ´NDE MANTI FESTİVALİNE KATILDI
İMAMOĞLU, BEYLİKDÜZÜ´NDE MANTI FESTİVALİNE KATILDI
Beylikdüzü Belediyesi ile İstanbul Kayseri İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´nin birlikte düzenlediği 6. Geleneksel Kayseri Mantı Festivali, mantı severleri Beylikdüzü´nde buluşturdu.
İSTANBUL´DA KORSAN KİTAPEVLERİNE BASKIN!
İSTANBUL´DA KORSAN KİTAPEVLERİNE BASKIN!
İstanbul´da kitabevlerine düzenlenen operasyonlarda, korsan basıldığı belirlenen 68 bin 667 kitap ele geçirildi.
ÇALIK, MUHTARLARI KAHVALTIDA AĞIRLADI...
ÇALIK, MUHTARLARI KAHVALTIDA AĞIRLADI...
Demokrasinin ilk halkasını oluşturan muhtarlar, Beylikdüzü Belediyesi´nin düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi.
YUTMA GÜÇLÜĞÜ BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
YUTMA GÜÇLÜĞÜ BEYİN TÜMÖRÜ HABERCİSİ OLABİLİR
Beyin Tümörlerinin sıklıkla normal beyin dokusuna hücum ettiğini veya baskı yaptığını, belirtilerin de o basınç nedeniyle ortaya çıktığını belirten Op.Dr. Kerem Bıkmaz, beyin tümörü belirtileri hakkında bilgi verdi.
DÜŞLER DÜNYASI VİZYON58 TV´DEN MEHMETCİK´E SELAM GÖNDERDİ
DÜŞLER DÜNYASI VİZYON58 TV´DEN MEHMETCİK´E SELAM GÖNDERDİ
Sunumunu değerli sanatçı Neşe Bakay ve Serhat Koyun´un yaptığı Vizyon 58 Tv deki “Neşe ve Serhatla SANDIKTAKİ TÜRKÜLER” programının bu haftaki konukları Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu Başkanı şair İsmail Aydoğmuş ve sanatçı Volkan Dilek´ti.
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352