PANDEMİ TASARRUF BİLİNCİNİ YÜKSELTTİ
Katılım Emeklilik´in, pandemi döneminde Türk halkının sigorta ve tasarruf konularına yönelik algısını ölçmek amacıyla gerçekleştirdiği ‘Sigorta Okuryazarlığı Araştırması 2021´ tamamlandı.
Tarih: 7.6.2021 21:19:54/ 59okunma / 0yorum

 

2018´in ardından ikincisi gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılımcıların yüzde 83,7´si pandemi öncesi para biriktirmiş olmayı dilerken, tasarruf konusunda farkındalık yükseliyor. BES, 18 yaş düzenlemesiyle yükselen değerimiz” şeklinde konuştu.

Hayatın her alanına hitap eden faizsiz BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ve katılım sigortacılığı ürünleriyle Katılım Emeklilik, pandeminin hayata ve tasarruf alışkanlıklarına dair etkilerini ölçmek için Sigorta Okuryazarlığı Araştırması´nı gerçekleştirdi.Türkiye´nin dört bir yanındaki farklı sosyo ekonomik sınıflardan 804 kişiyle gerçekleştirilençalışma, 2018 yılındaki araştırmanın da devamı niteliğini taşıyor. Bu nedenle bu süre zarfında yaşanan pandeminin Türk halkının sigorta algısı, sigorta sahipliği ve tasarruf eğilimleri konusunda trend takibini de mümkün kılıyor.

Araştırmayla ilgili bilgi veren Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılım Emeklilik olarak henüz 7 yaşında bir şirket olmamıza rağmen, faizsiz esaslı Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) ve katılım sigortacılığının daha geniş kesimlere ulaşması için bu alanda yön belirleyici oluyoruz. Sigorta Okuryazarlığı Araştırması´nın ikincisini gerçekleştirerek de hem sektöre hem de milletimize ışık tutmak gayretindeyiz. Tüm hayatımıza sirayet eden bu olguya dair doğru bir analiz için trendlerdeki değişimi ölçmek istedik ve çarpıcı sonuçlarla karşılaştık” dedi.

 Tasarruf yapmayan pişman

Huzurlu ve rahat bir gelecek için yıllar öncesinden planlama ve yatırım yapılması gerektiğini her fırsatta söylediklerini hatırlatan Ayhan Sincek, “Hayatlarımıza yeni normaller kalıcı olarak girerken birikim yapmanın, geleceğe yatırım yapmanın önemi daha iyi anlaşıldı. BES bu sınavdan alnının akıyla çıktı. Halkımızın tasarruflarını değerlendirmek için zor zamanların güvenli limanı olarak BES´i seçtiğini gördük. Araştırma da gösterdi ki katılımcıların yüzde 83,7´si keşke pandemi döneminden önce daha fazla para biriktirmiş olsaydım diyor. İkinci sırada ise yüzde 55,7 ile yazlık ev almış olmayı dileyenler geliyor. Bunu yüzde 40,5 ile işsizlik sigortası yaptırmış olmayı dileyenler takip ederken, yüzde 29,2 ile keşke bireysel emekliliğim olsaydı diyenler de dördüncü sırada yer alıyor. Buradan da anlaşılıyor ki tasarruf konusunda farkındalık yükseliyor.” şeklinde konuştu.

Endişe düzeyleri arttı

Bu süreçte insanların endişe düzeyinin de arttığına dikkat çeken Sincek şu bilgileri verdi; “Araştırmaya katılanların yüzde 62´sinin pandemiden endişe duyduğunu belirtmesi şaşırtmazken, endişe düzeyinin D ve E sosyoekonomik statüdeki bireylerde ve kadınlarda daha yüksek olduğunu gördük. Doğal olarak diğer bir endişe kaynağı ise işini kaybetmekle ilgili… Katılımcıların yüzde 54´ü işini kaybetmekten endişe duyduğunu belirtiyor. Genel olarak gelecekten endişe duyma oranının da yüzde 61 olduğunu gördük.

 Gelecek 12 aylık ekonomik beklentBu kadar endişe düzeyinin yükseldiği bir ortamda katılımcılara ‘gelecek 12 ay içerisinde hanenizdeki ekonomik durum nasıl olacak?´ diye sorduk. Cevaplar ise halkımızın umudunu koruduğunu gösterdi; katılımcıların yüzde 19,4´ü 2018´e göre yüzde 3 artışla daha iyi olacak derken daha kötü olacak diyenler 2018´e göre yüzde 51,1´den yüzde 44,5´e düştü. Bu bölümde sorduğumuz gelecek 12 ay içerisinde Türkiye ekonomisindeki beklentiyle ilgili soruda da benzer eğilim dikkat çekiyor; daha iyi olacak diyenler 2018´de yüzde 16,5 iken 2021´de bu oran yüzde 20,9´a çıkmış… Dünya ekonomisinin gelecek 12 ayına baktığımızda da kötümserlerin yüzde 62,5´ten yüzde 49´a düştüğünü ve iyimserlerin de 2018´e göre yüzde 11,2´den yüzde 18,8´e çıktığını görüyoruz. Halkımızın her türlü zorluğa rağmen olumlu beklentisini koruması dikkat çekici…

 

Aylık harcamalar dışında tasarruf yapabilme durumuyla ilgili bir soruya ise katılımcıların yüzde 83,8´i hayır derken sadece yüzde 16,2´si evet dedi. Tasarruf yapabildiğini söyleyenlerin oranı, 2018´de yüzde 28,7´ydi. İnsanların tasarruf yapmanın güç olduğunu düşündüğü bu dönemde tasarruf yapmanın en kolay yolunun BES olduğunu daha fazla anlatmamız gerekiyor. Çünkü BES, bugün avantajlıı, ilave devlet katkısı ve fon getirileri gibi faktörlerle gayet ucuza dahil olabileceğiniz en iyi tasarruf sistemi.

Araştırmada bazı soruları 2018´le aynı tutarak trendi ölçmeyi hedefledik; “Fazladan 1000 TL´niz olsa ne yapardınız?”sorusuna yüzde 30,3 ile altın alırım diyenler, 2 yıl önceye göre yüzde 10,9´luk bir artışla yine zirvede yer alırken, döviz alırdım diyenlerin de yüzde 4 artışla yüzde 10´a yükseldiği görüldü. Ev kredisi alırdım diyenler yüzde 18,8´den yüzde 11,8´e düştü.Altına yatırım tercihi iki kattan fazla arttı

 

Tasarrufların genel olarak nasıl değerlendirildiğiyle ilgili sorumuzda da altın ilk sırada yer alıyor. 2018´de yüzde 19,9 olan altın alma oranı 2021´de yüzde 45,4´e yükseldi. TL olarak biriktiririm diyenler 2018´de yüzde 54,5 iken yüzde 29,2´ye geriledi, dövizi tercih edenler ise yüzde 12,6´dan yüzde 20,8´e yükseldi…

BES´e sahip olma oranı ilk 5 arasında

Sahip olunan sigorta ürünleriyle ilgili sorumuza ise yüzde 63,3 oranında SGK, Bağkur ya da Emekli Sandığı cevabı verilirken, bunu yüzde 23,6 ile kasko, yüzde 19,8 ile konut sigortası ve yüzde 15,7 ile BES takip etti. BES´in Türkiye´de gönüllü olmasına rağmen sahiplik oranı ilk 5 içerisinde yer alması bu konudaki farkındalığın arttığını gösteriyor.

18 yaş düzenlemesi BES yaptırma oranlarını yükseltecek

Özellikle 18 yaş düzenlemesinin çok yakında yürürlüğe girecek olması, BES´in yıldızını daha çok parlatacak. Böylece finansal okuryazarlık daha küçük yaşlara kadar inebilecek. Bireysel emeklilik tarafında ailelerde BES ile tasarruf konusunda farkındalık olduğunu biliyoruz. Ödeme gücü oranına göre ilk başta çocuklarını hemen sisteme dahil etmek istiyorlardı. Çocukların da sisteme dahil olmasıyla 18 yaş altında da tasarruf etme farkındalığı oluşacak ve bireysel emeklilik sistemiyle erkenden tanışacaklar. Bu düzenlemenin finansal okuryazarlığa yapacağı katkının inanılmaz olacağını düşünüyorum. Erken yaşta bireysel emekliliğin ne olduğunu, fonun ne olduğunu belki fon çeşitlerini ev içinde de konuşur hale geleceğiz. Bu konuda heyecanlıyız.

İlk etapta 6 milyon genç sisteme girecek

18 yaş düzenlemesiyle ailenin tüm bireyleri için aynı anda gelecek planı yapabilme imkanı sunulmuş oluyor. İlk etapta 6 milyon gencin bu imkândan yararlanacağı tahmin ediliyor. Katılım Emeklilik olarak biz de bu kategoride ürünlerimizi hazırlıyoruz. Elbette sistemi sadece emeklilik olarak düşünemeyiz. Ebeveyn, çocuğu için küçük yaşta BES yaptırsa, belirli safhada hem eğitim hem de diğer ihtiyaçlar için ciddi katkı yapacak tasarrufa ulaşılabilir. Özellikle pandemi döneminde insanlar, ailenin tüm bireylerini kapsayan, onların geleceklerini güvence altına alabilecekleri adımlar atmaya daha önem verir hale geldi. Birikim yapmanın, geleceği güvence altına almanın önemi bu dönemde daha iyi anlaşıldı.

 Araştırma sektöre yön gösterecek

İnanıyorum ki yeni düzenlemeyle BES´teki farkındalık daha küçük yaşlardan itibaren gelişmeye başlayacak. Katılım Emeklilik olarak, titiz bir çalışma sürecinin ardından hayata geçirdiğimiz ‘2021 Sigorta Okuryazarlığı Araştırması Raporu´nun da sektörümüze, tüm paydaşlarımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Araştırmamızın sektöre yön göstereceğini ve katkı sağlayacağını umuyorum.”

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Büyükçekmece Modern Bir Semt Pazarına Daha Kavuşuyor
Büyükçekmece Modern Bir Semt Pazarına Daha Kavuşuyor
Kemerdere Caddesi´nde kurulan ve Cumartesi Pazarı olarak bilinen bölgede yapımına başlanan kapalı pazar projesi her yönüyle fark yaratacak.
BTP Liderinden HDP İzmir İl Başkanlığı Saldırısına Tepki
BTP Liderinden HDP İzmir İl Başkanlığı Saldırısına Tepki
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: Sağduyu ve huzur ortamını ortadan kaldırmaya çalışan provokatif eylemlere ancak birlik ve beraberliğimizi koruyarak karşı koyabiliriz
Ağız Piercingleri Enfeksiyona Neden Olur Mu?
Ağız Piercingleri Enfeksiyona Neden Olur Mu?
Ağız piercingleri, ergenler ve genç yetişkinler arasında son derece popülerdir. Çünkü genellikle bir kendini ifade biçimi olarak kabul edilir.
BEYLİKDÜZÜ´NDE ÇOCUKLAR MASAL KEYFİ YAŞADI
BEYLİKDÜZÜ´NDE ÇOCUKLAR MASAL KEYFİ YAŞADI
Beylikdüzü Belediyesi tarafından, Yuvamız Beylikdüzü: Hüseyin Tütüncü Gündüz Çocuk Bakımevi´nde düzenlenen Masal Atölyesi ile çocuklar masalların büyülü dünyasında tatlı bir yolculuğa çıktı.
SPORA DIŞARIDA DEVAM
SPORA DIŞARIDA DEVAM
Türkiye´nin en büyük spor kulübü zinciri Mars Sportif, ‘Dışarıda´ konsepti ile sporu açık havaya taşıdı. Uzman eğitmenler eşliğinde tüm MAC ve MACFit kulüpleri tarafından haftada iki gün düzenlenen aktiviteler, koşudan yürüyüşe, pilatesten fonksiyonel antrenmana kadar keyifli bir spor deneyimi yaşatıyor.
Eyüpsultanlı Çocukların Sünnet İşlemleri Başladı
Eyüpsultanlı Çocukların Sünnet İşlemleri Başladı
Eyüpsultan Belediyesi tarafından ilçede her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sünnet Şöleni bu yıl da devam ediyor.
Büyükçekmece Belediyesi´nde Yerinde Aşı Uygulaması
Büyükçekmece Belediyesi´nde Yerinde Aşı Uygulaması
Büyükçekmece İlçe Sağlık Müdürlüğü, Büyükçekmece Belediyesi çalışanları için yerinde Covid-19 aşı uygulaması başlattı.
HİNT OKYANUSU´NUN ORTASINDA BİLE BAKLAVAYA TALEP VAR!
HİNT OKYANUSU´NUN ORTASINDA BİLE BAKLAVAYA TALEP VAR!
Dünya´nın her noktasında geleneksel Türk tatlılarına olan ilgi günden güne artıyor. Onlarca ülkede bayrak görevi gören Türk gastronomisinin göz bebeği olan bu lezzetler, dünyanın dört bir yanına yirmi dört ila yetmiş iki saat arasında ulaştırılıyor.
Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fatih Aydemir, Aşı Oldu, Herkesi Aşıya Davet Etti
Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fatih Aydemir, Aşı Oldu, Herkesi Aşıya Davet Etti
Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fatih Aydemir, korona virüs aşısı oldu, Gaziosmanpaşalıları aşı olmaya davet etti.
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: ÖTV´yi Kaldıracağız
BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: ÖTV´yi Kaldıracağız
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İl Başkanları Ankara´da toplandı. Genel Başkan Hüseyin Baş´ın da katıldığı toplantıda parti faaliyetleri ve yapılacak çalışmalar değerlendirildi.
ÜÇ GÜN SÜRELİ KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
ÜÇ GÜN SÜRELİ KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
Bayrampaşa´da 3 gün sürecek kan bağışı kampanyası başladı. İstanbul Valiliği, Bayrampaşa Kaymakamlığı, Türk Kızılay´ı ve Bayrampaşa Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen kampanya ile Kızılay´ın kan stoklarının arttırılması amaçlanıyor.
BEYLİKDÜZÜ´NDE BİSİKLET ŞENLİĞİ COŞKUSU
BEYLİKDÜZÜ´NDE BİSİKLET ŞENLİĞİ COŞKUSU
Beylikdüzü Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ve Beylikdüzü Kırlangıç Bisiklet Kulübü iş birliğiyle Beylikdüzü Yaşam Vadisi 2. Etap´ta gerçekleştirilen Bisiklet Şenliği´nde 03- 14 yaş grubundaki çocuklar doyasıya pedal çevirdi. Çok sayıda vatandaş ve ailelerin tribünde takip ettiği etkinlik oldukça renkli görüntülere sahne olurken, farklı yaş gruplarında düzenlenen yarışlar sonucunda çocuklara katılım madalyası ve sertifika verildi.
Mimar Sinan´ın Şaheseri Olan Tarihi Köprü Çöküyor!
Mimar Sinan´ın Şaheseri Olan Tarihi Köprü Çöküyor!
Mimar Sinan´ın ´´Eserlerimin içerisinde şaheserimdir´´ dediği İstanbul Büyükçekmece´de bulunan yapımı 1567 yılında tamamlanan tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü alarm veriyor.
Tarih yazan Cadillac Rahmi M. Koç Müzesi´nde
Tarih yazan Cadillac Rahmi M. Koç Müzesi´nde
Türkiye´nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, yeni objeler ile koleksiyonunu genişletmeye devam ediyor. Müzenin en yeni objesi, 1903 model Cadillac oldu. Tek silindirli motoru, eğimli direksiyon simidi, pirinç lambaları ve havalı kornasıyla sergilenen Cadillac, otomotiv endüstrisinde yazdığı tarihi meraklılarına aktarıyor
Sultangazi Belediyesi, Engelli Bireyleri Dijital Sanat Sergisiyle Buluşturuyor
Sultangazi Belediyesi, Engelli Bireyleri Dijital Sanat Sergisiyle Buluşturuyor
Sultangazi Belediyesi´nin “Sanata Engel Yoktur” anlayışıyla destek verdiği Dalınç Dijital Sanat Sergisi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sultangazi Belediyesi, ilçede yaşayan engelli vatandaşları, Binbirdirek Sarnıcı´nın akustik ve tarihi atmosferinde açılan sergiye ücretsiz olarak ulaştıracak ve sergi boyunca onlara destek olacak.
Sanat Dünyasından Bir Yıldız Daha Kaydı
Sanat Dünyasından Bir Yıldız Daha Kaydı
Bir süreden bu yana sağlık sorunları yaşayan halk müziğinin önemli isimlerinden Yıldız Ayhan 83 yaşında hayatını kaybetti.
Akşemsettin´i Fesleğen Kokusu Sardı
Akşemsettin´i Fesleğen Kokusu Sardı
Eyüpsultan Belediyesi´nin “Salın sepetleri, alın çiçekleri” sloganıyla başlattığı fesleğen dağıtımı tüm hızıyla devam ediyor.
Milli Sporcumuz Hasan Berkay Günbaz´dan Dünya Şampiyonası Yolunda Çifte Zafer
Milli Sporcumuz Hasan Berkay Günbaz´dan Dünya Şampiyonası Yolunda Çifte Zafer
Gaziosmanpaşalı Milli Sporcu Hasan Berkay Günbaz, Ankara´da gerçekleştirilen U19 Milli Takım Seçmelerinden 2 şampiyonlukla döndü. Ekim ayında Çin´de yapılacak olan Dünya Gençler Şampiyonası´nda ülkemizi temsil edecek olan Günbaz´ın hedefi dünya şampiyonluğu.
BİLGİ EVLERİNDE MEZUNİYET HEYECANI
BİLGİ EVLERİNDE MEZUNİYET HEYECANI
Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Evleri, 2020-2021 eğitim-öğretim dönemi kursiyerlerini törenle mezun etti.
Büyükçekmece´de Deprem - Tsunami ve Gözlem İstasyonu Kuruldu
Büyükçekmece´de Deprem - Tsunami ve Gözlem İstasyonu Kuruldu
İstanbul´un Avrupa yakasında ilk ve tek olan Büyükçekmece Deprem – Tsunami Gözlem İstasyonu, içindeki sensörler vasıtasıyla depremin daha sağlıklı veri değerlendirmesine imkan tanırken ayrıca su seviyesindeki değişiklikleri de ölçerek deprem sonrası oluşabilecek bir tsunami konusunda da uyarı görevi üstlenecek.
BEYLİKDÜZÜ´NDE İKİNCİ ÇOCUK KÜTÜPHANESİ
BEYLİKDÜZÜ´NDE İKİNCİ ÇOCUK KÜTÜPHANESİ
İlçede yaşayan minikleri okumaya teşvik etmek amacıyla çalışmalarına aralıksız devam eden Beylikdüzü Belediyesi, kente ikinci çocuk kütüphanesini kazandırdı.
KAGİDER ve ŞİŞLİ BELEDİYESİ KADIN GİRİŞİMCİLER İÇİN İŞ BİRLİĞİ YAPTI
KAGİDER ve ŞİŞLİ BELEDİYESİ KADIN GİRİŞİMCİLER İÇİN İŞ BİRLİĞİ YAPTI
Şişli´de kadın girişimciler ‘Ticaretin Kadınları´ ile yeni pazarlara erişecek KAGİDER ve Şişli Belediyesi kadın girişimcilerin desteklenmesi için güç birliği yaptı.
Trabzon Dernekleri Federasyonu´ndan Ankara Çıkarması
Trabzon Dernekleri Federasyonu´ndan Ankara Çıkarması
Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Şatıroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş´a destek ziyaretinde bulundu.
Sağlık Şehitlerimizin Hatırası Gaziosmanpaşa´da Yaşayacak
Sağlık Şehitlerimizin Hatırası Gaziosmanpaşa´da Yaşayacak
Covid-19 ile mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına Gaziosmanpaşa Millet Bahçesi´nde bin adet fidan dikildi. Anma töreninde konuşan Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Bir yılı aşkın bir süredir bizler adına ön cephede çalışan sağlık şehitlerimizin isimlerini fidanlarla yaşatalım istedik” dedi.
YAKUPLU KENT ORMANI KAPILARINI AÇTI
YAKUPLU KENT ORMANI KAPILARINI AÇTI
Beylikdüzü Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle çalışmaları yürütülen Yakuplu Kent Ormanı doğayla iç içe bir sosyal donatı alanı olarak Beylikdüzü´ne kazandırıldı. 50 bin m2´lik alanda hayata geçen ve içerisinde farklı fonksiyonları barındıran alanın açılışına; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.
Başkan Deniz Köken, Kurt Kemeri´ni Gençlerle Temizledi
Başkan Deniz Köken, Kurt Kemeri´ni Gençlerle Temizledi
Başkan Deniz Köken, Kurt Kemeri´ni Gençlerle Temizledi
"KORONA SONRASI ANİ İŞİTME KAYBI OLABİLİR"
"KORONA SONRASI ANİ İŞİTME KAYBI OLABİLİR"
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr.Başak Çaypınar Eser, Covid-19´un işitme sistemi üzerindeki etkileri ve ani işitme kayıpları hakkında açıklamalarda bulundu.
Sultangazi´de 3 Çocuk Babası Ağaca Asılı Bulundu!
Sultangazi´de 3 Çocuk Babası Ağaca Asılı Bulundu!
İstanbul Sultangazi´de 3 çocuk babası şahıs, kardeşleri tarafından ağaca asılı halde ölmüş olarak bulundu.
Dijital Eğitimle 65 Yaş Üstü Online Olacak
Dijital Eğitimle 65 Yaş Üstü Online Olacak
MMA Türkiye, ilk sosyal sorumluluk projesi olan Dijital Okuryazar Türkiye (DOT) projesine imza attı. Türkiye´nin önde gelen dört büyük bankası; Akbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi´nin sponsorluğunda hayata geçirilen projeyle, özellikle 65 yaş üstü bireylere dijital okuryazarlık eğitimi verilecek.
Gaziosmanpaşa´da “hizmet Yerinde Görülür”
Gaziosmanpaşa´da “hizmet Yerinde Görülür”
Ak Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı ve Gaziosmanpaşa Belediyesinin organize ettiği, Hizmet Yerinde Görülür gezisi büyük ilgi gördü.
DOLAR
8.6646
EURO
10.3197
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar