SANAT DÜNYASININ YILDIZLARI, ÇARDAKALTI´NDA BULUŞTU
7. Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında düzenlenen Çardak Altı Sohbetleri, sanat dünyasının yıldızlarını ağırladı.
Tarih: 5.9.2020 18:05:00/ 103okunma / 0yorum

 

Moderatörlüğünü Duygu Demirdağ´ın üstlendiği ‘Tazelenme ve Kültür Sanat´ konulu söyleşiye Nilgün Belgün, Oya Başar ve Ahmet Mümtaz Taylan katıldı. Birlikte yaşama kültürünü geliştirmenin en önemli aracının sanat olduğunun altının çizildiği söyleşide, birbirine saygı duymanın, hoşgörülü olmanın, sevgiyi hakim kılmanın önemli olduğu dile getirildi.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Barış ve Sevgi Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen Çardak Altı Sohbetleri´nde ‘Tazelenme ve Kültür Sanat´ tüm yönleriyle konuşuldu.

Moderatörlüğünü Duygu Demirdağ´ın üstlendiği söyleşinin konukları Nilgün Belgün, Oya Başar ve Ahmet Mümtaz Taylan, hayata umutla bakmaktan vazgeçilmemesi gerektiğini söylediler.

Başar: Umudu Bırakmak, Yaşamı Bırakmaktır

Konuşmasında, herkesi hoşgörülü olmaya davet eden Oya Başar “Korona döneminde gördük ki zengin fakir, genç yaşlı, siyah beyaz yok, sadece insan var. O yüzden, bu didişmeyi bir kenara bırakmak lazım. Ben, anı yaşamaktan yanayım. Yaşarken üretmeye, iyi şeyler yapmaya çalışalım. Biraz daha sevgiyle yaklaşmamız lazım, her şeye. Umudu bırakmak, yaşamı bırakmaktır. Dik durup üretmeye ve mücadele etmeye devam etmeliyiz.” dedi.

Belgün: Rengarenk Olmak Güzel

Söyleşide, umudu daim tutmanın ve farklılıkların güzelliğinin önemine dikkat çeken Nilgün Belgün “Aynı mahallenin komşularıyız, biz. Renkler ve rengarenk olmak güzeldir. Hayata umutla bakmaktan hiç vazgeçmeyelim.” diye konuştu.

Taylan: Birlikte Yaşamayı Öğrenmeliyiz

Konuşmasında, kutuplaşmaktan vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Ahmet Mümtaz Taylan ise “Siyasete, gereğinden fazla yüz verildiğini düşünüyorum. Günlük siyasetle aramıza biraz mesafe koyup genel anlamda hayat siyasetiyle sanat siyasetiyle yaşama sanatıyla uğraşmanın daha faydalı olabileceğini düşünüyorum.
Keşke birazcık kucaklaşabilsek… Hiçbir şey kendiliğinden bozulmadı, hiçbir şey kendiliğinden

bozulmayacak. Hep beraber buradan çıkacağız.” dedi. Tazelenmenin en kolay yolunun birbirine
benzemeyenlerin birbirine saygı duyması olduğunun altını çizen Taylan, konuşmasında “Benzediğin biriyle zaten anlaşırsın. Bize muhalif olanla muhalif olduklarımızla birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım.

Birlikte yaşama kültürü geliştirmek için en önemli araç, sanattır. Tiyatro, resim, müzik sanat adına ne varsa bunların hepsi birer şifa aracıdır. Bize benzemeyenlerle anlaşmak zorunda değiliz, ama birbirimizle iletişim kurmakta ısrar etmemiz lazım. Kim bizi birbirimizden uzaklaştırmak isterse istesin, biz, birbirimizden gözümüzü ayırmamalıyız. İnsanlar, birbirleriyle konuşmaya, anlaşmaya, birbirini anlamaya niyetli ise karşısında hiçbir güç duramaz. Bu ülkede yaşayan insanların birlikte yaşama duygusuna tekrar dönüp bunu bütün cephelere göstermesi lazım. Bunu başarabilirsek yarın, başka bir gün olur.” ifadelerine yer verdi.

Çalık: Tadına Doyulmaz, Keyifli Bir Akşam Yaşadık

Söyleşinin sonunda, Beylikdüzü Belediye Protokolüyle sanatçılara plaket ve çiçek takdim eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Tadına doyulmaz, çok keyifli bir akşam geçirdik. Bütün salonlarımız, bütün tiyatro sanatçıları için hazır. Yaşam Vadisi 6 Mayıs Gençliğimiz Var Sahnesi´ni tiyatro sahnesi olarak da dizayn edeceğiz. Sizi de burada seyretme imkanına kavuşmayı diliyorum.” dedi.

Sanatçılara, Yaşam Bahçesi´nde, ata tohumlarından üretilen ürünlerden oluşan hediyeler de takdim eden Başkan Çalık, konuşmasında “Bu kentin topraklarının ürettiği ürünlerden tatmanız için sizlere Yaşam Bahçemizden hasat ettiğimiz ürünlerden oluşan bir hediyemiz de var. Pandemi döneminde bu kentin topraklarının bu kentin yoksullarını doyursun istedik. Şu ana kadar yaklaşık 12,5 ton ürün hasat ettik, toplamda 35 tona çıkacak, bu. Bu ürünleri, ihtiyaç sahibi ailelerimizle paylaşıyoruz”ifadelerine yer verdi.
Sanatçılar da konuyla ilgili üstlerine düşen bir şey varsa hizmete hazır olduklarını söylediler.

Sahaf Söyleşilerinde ‘Tımarhanede Sanat ve Edebiyat´ Konuşuldu

Yaşam Vadisi “6 Mayıs Gençliğimiz Var Sahnesi” nde düzenlenen söyleşinin hemen öncesinde ise Ümit Nar Moderatörlüğü´nde gerçekleşen Sahaf Söyleşileri´nin konukları Seval Şahin ve Fatih Artvinli oldu.
“İçeriden Sesler, Sessizlikler: Tımarhanede Sanat ve Edebiyat” isimli söyleşide, akıl hastaneleri ve tımarhanelerin kültür sanat hayatına etkisi konuşuldu. Tımarhane Edebiyatı´nın Türkiye´deki ve dünyadaki örneklerinin konuşulduğu söyleşide konuya ilişkin görüntüler eşliğinde, müzik parçaları da çalındı.
Söyleşinin sonunda, Beylikdüzü Belediyesi Başkan Vekili Müslüm Akülker, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık´ın eşi Zehra Çalık, Başkan Yardımcısı Meltem Başa ve meclis üyeleri, katılımcılara plaket ve çiçek takdim etti. Pandemi koşullarına uygun, yeni normal kuralları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte ayrıca saatler 21.15´i gösterdiğinde, Sahaf Festivali kapsamında büyük ilgi gören gece mezatı da gerçekleşti. Aynı zamanda Yaşam Vadisi 1.etap da kurulan etkinlik alanındaki Park ve Bahçeler Müdürlüğü standında vatandaşlara ata tohumu dağıtıldı.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tepecikli Çocuklara Ahşap Boyama Dersi Verildi
Tepecikli Çocuklara Ahşap Boyama Dersi Verildi
Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Güzel Sanatlar öğretmenleri Tepecik´te ikamet eden çocuklara ahşap boyama dersi verdi.
CHP´NİN 97. KURULUŞ YILI BEYLİKDÜZÜ´NDE KUTLANDI
CHP´NİN 97. KURULUŞ YILI BEYLİKDÜZÜ´NDE KUTLANDI
Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Cumhuriyet Halk Partisi´nin Beylikdüzü´ndeki 97. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katıldı.
SOKAK HAYVANLARI DOĞRU ŞEKİLDE NASIL BESLENİR?
SOKAK HAYVANLARI DOĞRU ŞEKİLDE NASIL BESLENİR?
Patili dostların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra güvenli ve sevgi dolu alanlar yaratmayı hedefleyen Beylikdüzü Belediyesi çalışmalarını sürdürüyor.
BAŞKAN AYDINER SAĞLIK ÇALIŞANLARINA AŞURE İKRAM ETTİ
BAŞKAN AYDINER SAĞLIK ÇALIŞANLARINA AŞURE İKRAM ETTİ
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, koronavirüs ile mücadelenin başkahramanları olan sağlık çalışanlarına ve vatandaşlara aşure ikramında bulundu.
Büyükçekmece Eski Belediye Başkanı Ali Çebi, Son Yolcuğuna Uğurlandı
Büyükçekmece Eski Belediye Başkanı Ali Çebi, Son Yolcuğuna Uğurlandı
Büyükçekmece´de 1984-1994 yıllarında belediye başkanlığı yapan ve dün hayatını kaybeden 81 yaşındaki Ali Çebi, düzenlenen törenin ve cenaze namazının ardından son yolcuğuna uğurlandı.
Ankara´dan Sonra İstanbul´da da Mesai Saatleri Değişiyor
Ankara´dan Sonra İstanbul´da da Mesai Saatleri Değişiyor
Ankara´dan sonra İstanbul´da da mesai saatleri değişiyor, valilik kamu ile birlikte özel sektörü de dahil ediyor. İşte yeni çalışma saatleri...
Büyükçekmece Bu Kış Sporla Isınacak!
Büyükçekmece Bu Kış Sporla Isınacak!
Büyükçekmece Belediyesi´nin Kış Spor Okulları ve Açık Hava Spor etkinlikleri 14 Eylül Pazartesi günü başlanıyor.
İSÖS Ampute Fubol Spor Kulübü Mim.Süleyman Uluocak´ ı Ziyaret Etti!..
İSÖS Ampute Fubol Spor Kulübü Mim.Süleyman Uluocak´ ı Ziyaret Etti!..
Türkiye´ de Ampute Futbolda 17 yıldır İstanbul´ da faaliyet gösteren .Ampute Türk Milli Futbol Takımına da birçok futbolcu kazandıran.Ampute Futbolun yayılmasında büyük katkıları olan, (İSÖS ) İstanbul Özürlüler Spor Kulübü Süleyman Uluocak´ı ziyaret etti.
HARAMİDERE E-5 KARAYOLU´NDA KAMYONET DEVRİLDİ! 1 YARALI!
HARAMİDERE E-5 KARAYOLU´NDA KAMYONET DEVRİLDİ! 1 YARALI!
Haramidere E-5 bağlantı yolu Beylikdüzü istikametinde viraja giren domates yüklü kamyonet virajı almayarak devrildi.
SAMİ MENDİ´NİN MUTLU GÜNÜ
SAMİ MENDİ´NİN MUTLU GÜNÜ
Gaziosmanpaşaspor Kulübü eski başkanlarından ve AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi,başarılı iş adamı Sami Mendi´nin biricik oğlu Mert ve Şen ailesinin değerli kızı Dilara bir ömür boyu mutluluğa ´EVET´ dedi.
KOSOVA´NIN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KUDÜS´E TAŞIMA KARARINI KINIYORUZ
KOSOVA´NIN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KUDÜS´E TAŞIMA KARARINI KINIYORUZ
Uluslararası hukukun açık bir ihlalini teşkil edecek olan Kosova elçiliğinin Kudüs´e taşınması kararını aşağıda imzaları olan Rumeli-Balkan Federasyon, vakıf ve dernekleri adına KINIYOR ve BU KARARDAN VAZGEÇİLMESİNİ DİLİYORUZ
Aydınlık Yarınlara Gençlerimizle Koşacağız
Aydınlık Yarınlara Gençlerimizle Koşacağız
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, ”Gençlerimizden güç alarak aydınlık yarınlar için mücadele ediyoruz.” dedi.
BİR GÜNDE 106 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU
BİR GÜNDE 106 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU
Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü´ne bağlı Eyüpsultan İstihdam Merkezi (ESİM), Eyüpsultan´da iş arayan vatandaşları işverenlerle buluşturuyor.
4 EYLÜL RUHU BEYLİKDÜZÜ´NDE YAŞANDI
4 EYLÜL RUHU BEYLİKDÜZÜ´NDE YAŞANDI
Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi´nin 101´inci yıldönümü ve 9. Dünya Sivaslılar Günü Beylikdüzü´nde kutlandı.
Sultangazi Belediyesi´nden Dünya Okuma Günü Etkinliği
Sultangazi Belediyesi´nden Dünya Okuma Günü Etkinliği
Sultangazi Belediyesi, 8 Eylül Dünya Kitap Okuma Gününde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Mimar Sinan Şehir Ormanı´nda çocuklar ve velilerine kitap dağıtılarak okuma saati gerçekleştirildi.
DMD Hastası Gençler “Farkındalık Günü”nde Buluştu
DMD Hastası Gençler “Farkındalık Günü”nde Buluştu
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün kendisine mesaj atan Duchenne kas hastası Çağlar Özyiğit´in isteğini yerine getirdi.
Prof. Mehmet Ceyhan " Maskenizi Üfleyin Beyaz Maske Alın "
Prof. Mehmet Ceyhan " Maskenizi Üfleyin Beyaz Maske Alın "
Koronavirüs maskesinin işe yaradığını nasıl anlarız Prof. Dr. Mehmet Ceyhan anlattı. Ceyhan maskenizi üfleyin şişmiyorsa işe yaramaz diyor.
CANLARLA MUHARREM AYI BULUŞMASI
CANLARLA MUHARREM AYI BULUŞMASI
Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, muharrem ayı ve Aşure Günü münasebetiyle Güvercintepe Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi´nde ilçe sakinleriyle bir araya geldi.
Büyükçekmece´de 30 Ağustos Zaferi´ne Yakışan Kutlama
Büyükçekmece´de 30 Ağustos Zaferi´ne Yakışan Kutlama
Büyükçekmece´de ilk tören Atatürk Anıtı´na çelenk sunulması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan törene katılan çok sayıda Büyükçekmeceli ellerinde Türk bayrakları ve üstlerindeki Atatürk tişörtleri Büyük Zaferi doyasıya kutladı.
Başkan Deniz Köken, Canlı Yayında Eyüpsultanlılarla Buluştu
Başkan Deniz Köken, Canlı Yayında Eyüpsultanlılarla Buluştu
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan Gündemi programında vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.
BEYLİKDÜZÜ´NDE ÇARDAK ALTI SOHBETLERİ BAŞLIYOR
BEYLİKDÜZÜ´NDE ÇARDAK ALTI SOHBETLERİ BAŞLIYOR
Beylikdüzü Belediyesi 7. Barış ve Sevgi Buluşmaları 2.gününde kapılarını Sahaf Festivali ile açıyor. 31 Ağustos Pazartesi günü, saat 19.00-19.45 saatleri arasında Ümit Nar Moderatörlüğü´nde başlayacak Sahaf Söyleşileri´nin ilk konukları Cengiz Özdemir, Ozan Sağsöz ve Harun Küçük “Osmanlı´da Bilim” konulu söyleşisi ile olacak.
 GAZİOSMANPAŞASPOR DİVAN İCRA KURULU ACİLEN TOPLANDI
GAZİOSMANPAŞASPOR DİVAN İCRA KURULU ACİLEN TOPLANDI
İstanbul Süper Amatör ligde mücadele eden Gaziosmanpaşaspor Kulübünde Divan İcra Kurulu üyelerinin gerçekleştirdiği toplantıda, geçtiğimiz günlerde vefat eden Divan İcra kurulu başkanı Merhum Selahattin Yıldız´ın yerine Divan İcra Kurulu Başkanı seçildi.
"30 AĞUSTOS,TÜRK TARİHİ´NİN ŞANLI ZAFERİDİR"
"30 AĞUSTOS,TÜRK TARİHİ´NİN ŞANLI ZAFERİDİR"
Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “30 Ağustos, Türk milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı zaferlerin bağımsızlıkla taçlandırıldığı gündür” dedi.
 MİNİK SPORCULARIN MADALYA HEYECANI
MİNİK SPORCULARIN MADALYA HEYECANI
Yaz Spor Okullarının başarılı sporcuları madalyalarına kavuştu.
Büyükçekmece´de Halk Akademisi Kursları başlıyor
Büyükçekmece´de Halk Akademisi Kursları başlıyor
Corona virüs tedbirleri kapsamında Halk Akademisi kurslarına ara vermek zorunda kalan Büyükçekmece Belediyesi kurs kayıtlarına yeniden başladı. Halk Akademisi´nde faaliyet gösteren El Sanatları, Sahne Sanatları ve Meslek Kursları eğitimleri başlıyor.
METEOROLOJİ UYARDI !!!
METEOROLOJİ UYARDI !!!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Marmara bölgesi için gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulundu.
“BAYRAMPAŞA´NIN MUTLULUĞU İÇİN AŞKLA ÇALIŞIYORUZ"
“BAYRAMPAŞA´NIN MUTLULUĞU İÇİN AŞKLA ÇALIŞIYORUZ"
Daha yaşanabilir bir Bayrampaşa için ekibiyle birlikte gece-gündüz çalışan Başkan Atila Aydıner, ilçenin cadde ve sokaklarında incelemelerde bulundu ve kamusal alanlardaki eksiklerin tamamlanması için ekibine talimat verdi.
MUHARREM AYI RUHU BEYLİKDÜZÜ´NDE YAŞANIYOR
MUHARREM AYI RUHU BEYLİKDÜZÜ´NDE YAŞANIYOR
Beylikdüzü Belediyesi, Muharrem Ayı boyunca ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmaya devam ediyor. Tespit edilen 738 ihtiyaç sahibi haneye gıda yardım kolisi, 140 haneye ise gıda çeki belediye ekiplerince tek tek ulaştırılmaya başlandı.
Zeytinburnu Masterler Yüzme Ekibi Kıtalararası Yüzme Yarışına Katıldı
Zeytinburnu Masterler Yüzme Ekibi Kıtalararası Yüzme Yarışına Katıldı
Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı´na, Zeytinburnu Belediyesi Masterlar Yüzme ekibi de katıldı.
Depremde Ağır Hasar Alan 8 Katlı Bina Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yıkıldı!
Depremde Ağır Hasar Alan 8 Katlı Bina Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yıkıldı!
Büyükçekmece´de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla sürerken, 28 Eylül 2019´da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören 8 katlı bir bina ve riskli 2 blok tahliye edilerek yıkıldı.
DOLAR
7.6251
EURO
8.9553