SİGARA DOSTUNUZ MU?
Tarih: 19.2.2021 13:49:42 / 329okunma / 0yorum
Vehbi ALTUNÇUL

 

Saygıdeğer Bizde Haber Gazetesi okurlarım, yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen Corona salgınının virüsün mutasyonu sonucu yayılma gösterdiği bu günlerde bağışıklık sistemimizi aşağıya çeken ve vücut direncimizi düşüren sigara ile ilgili bazı bilgileri sizler ile paylaşmanın yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Bu nedenledir ki, bu haftaki yazımın konusunu Yeşilay eski Yönetim Kurulu ve Sarıay Derneği Başkan Yardımcısı ve en önemlisi de 45 yılı aşkın süredir bağımlılıkla mücadele eden bir kişi olarak bu konuda bazı bilgileri sizleri ikna edebilmek (!) amacıyla paylaşmak ve aynı zamanda da yazımın sonunda beğeneceğinizi umduğum bir müjdeyi de vermek istiyorum.

Şöyle ki; Dünya Sağlık Örgütü´ne göre dünyada ki en önemli sağlık sorunu başta sigara olmak üzere tütün kullanımı olarak ifade edilmektedir. Biliyoruz ki, halen dünyada yaklaşık 1 milyar 500 milyon insan sigara içmektedir ve önümüzdeki yüzyılda yaklaşık 1 milyar insanın sigara nedeniyle beklenenden erken dönemde öleceği tahmin edilmektedir.

Sigara 40´tan fazla ölümle sonuçlanan hastalığa yol açmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu´nun 2009 yılındaki anketine göre ülkemiz genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki bireylerin % 31,3´ü her gün veya ara sıra tütün ve tütün mamullerini kullanmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 22 milyon kişi sigara içicisidir ve her yıl yaklaşık 100 bin insanımızı sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle erken yaşta hayatını kaybetmektedir.

İşin vahim yönü bu sayının trafik kazalarında yitirdiğimiz insan sayının 20 katı civarında olmasıdır. Diğer bir ilginç durum ise, TÜİK´ in anket sonuçlarına göre sigara içenlerin % 94,5´i sigara paketleri üzerindeki uyarı işaretlerinin farkında olmasıdır.

Tütün ve tütün mamulü kullanmayanlarda ise bu oran %74,6 olarak ifade edilmektedir.  Bir fizyolog olarak, yöneticisi bulunduğum laboratuvarımız da  yapmış olduğumuz pasif içiciliğe yönelik araştırmalar çok üzücüdür. Ayrıca bilmekteyiz ki, 20 yıl süreyle 1 paket sigara içenin, ciğerlerinde, bronşiollerinde ve alveollerinde yaklaşık 6.5 kg katran birikmektedir.  Hepimiz bilmekteyiz ki, sigara yalnız içeni değil, aynı ortamda bulunanı da öldürmektedir. Kapalı alanlarda sigara yasağının yürürlüğe girdiği ülkelerde sigaraya bağlı ölümlerin azaldığı gösterilmiştir.

 Sigara, içinde ki nikotin nedeniyle bağımlılık yapıcı bir maddedir, ancak günümüzde öncelikle beyinde bitirme olmak üzere sigara bırakmada etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi seçenekleri mevcuttur. Tüm sigara içenler sigarayı bırakma konusunda yardım almak için, çeşitli merkezlere, hastanelere ve hekimlerine başvurabilir ve yardım alabilirler. 

Hal böyle iken insan hayatını duman eden tabiri caiz ise “Tabut çivisi” diye de adlandırdığımız sigaranın bunca yıldır esiri olarak yaşamış olabiliriz. Ancak şimdi doğru bir karar alıp, sigara içmeyerek parasını bir kenara koyma kararı vermenin tam zamanıdır diye düşünüyorum. Bu bağlamda kısaca bir hesap yapacak olursak ve de ortalama günde 1 paket sigarayı 20 tl den hesap edecek olursak bir memuriyet süresince yani yaklaşık 30 yılda 200 bin küsur lirayı kenara koyduğumuzda başımızı sokacak bir ev bile alabiliriz. Ayrıca, kibrit ve çakmak parası ile de evimizi bir güzel döşemek te mümkün olacaktır. Evet, sigara bizleri bırakmadan, bizim onu bırakmamız konusunda artık ne dersiniz? Dumansız, sağlıklı, mutlu nice güzel günler diliyor, saygılar sunuyorum.

                       VEHBİ ALTUNÇUL

 

Anahtar Kelimeler: SİGARA, DOSTUNUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
TEDBİRLİ OLMAK ŞART! (24 Kasım 2020 - Salı)
ŞEKER HASTALIĞINA DİKKAT! (29 Kasım 2019 - Cuma)
BU MEVSİM GRİP ENFEKSİYONUNA DİKKAT! (23 Şubat 2019 - Cumartesi)
BU MEVSİM BURUN AKINTISINA DİKKAT! (11 Ocak 2018 - Perşembe)
SU HER MEVSİM LAZIM! (05 Aralık 2017 - Salı)
UYKU SAĞLIĞIN BELİRTİSİDİR ! (03 Kasım 2017 - Cuma)
SONBAHAR SANKİ İLKBAHAR! (11 Ekim 2017 - Çarşamba)
RAMAZAN AYINDA BESLENMEMİZE DİKKAT! (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
BURNUNUZ AKIYOR MU? (16 Şubat 2017 - Perşembe)
ŞİFA KAYNAĞI NAR (17 Ocak 2017 - Salı)
KIŞ MEVSİMİ BİR BAŞKA GÜZEL (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
LÜTFEN ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKALIM! (07 Kasım 2016 - Pazartesi)
SAĞLIK HER YAŞTA GEREKLİ (12 Ekim 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
DOLAR
8.6646
EURO
10.3197
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar